• یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳

نماینده بجنورد در هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران مطرح کرد؛انتقاد از وزارت بهداشت در توزیع انحصاری برخی از ملزومات پزشکی


🔹

نماینده بجنورد در هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران از تصمیمات تک بعدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توزیع انحصاری برخی از ملزومات پزشکی انتقاد کرد.

🔹

سید رضا حسینی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران اظهار کرد: اخیرا اداره کل تجهیزات پزشکی در خصوص برخی ملزومات مصرفی پزشکی و پیراپزشکی بدون در نظر گرفتن شبکه مویرگی وسیع واحدهای صنفی تجهیزات پزشکی و سهم قابل توجه اصناف در چرخه توزیع کالا، تصمیمات و ممنوعیت‌ها و دستورالعمل‌های تک بعدی صادر کرده است که در نگاهی سطحی و بررسی اجمالی و حتی با صرفه نظر از زیر پاگذشتن حق یکسان و برابری در تجارت و پرهیز از ایجاد انحصار، باعث ایجاد سرگردانی و ایجاد ناخواسته مشقت در تهیه مایحتاج تشخیصی و درمانی و توان بخشی برای مصرف کننده شده است.

🔹

وی افزود: ایجاد انحصار فروش و توزیع در برخی ملزومات مصرفی پزشکی نظیر کیسه‌های کلستومی و اخیرا تست‌های تشخیص قند خون به دلیل و توجیه نظارت بر فرایند توزیع به هیچ عنوان برای اصناف‌ و خانواده بزرگ تجهیزات پزشکی در اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور قابل قبول نیست.

🔹

عضو هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران پیشنهاد کرد: به جای ایجاد انحصار در فروش، ایجاد راهکار نظارتی قوی با همکاری اتحادیه‌های صنفی شهرستانی و ادارات تجهیزات پزشکی تبیین شود و تخصیص سهمیه و نظارت بر فروش با همکاری این دو واحد میسر گردد.

🔹

حسینی تصریح کرد: ایجاد دسترسی و تعریف کد کاربری به نام اصناف واجد شرایط در سامانه‌های مد نظر و نظارت و تعامل بین اتحادیه‌های صنفی و ادارات شهرستان‌ می‌تواند نه تنها بر رفع دغدغه ی موجود کمک کند بلکه‌ می‌تواند فتح بابی برای ایجاد همکاری و تعامل بیشتر بین اتحادیه‌های صنفی تجهیزات پزشکی و ادارات تجهیزات پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شود.

🔹

نماینده بجنورد در هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: موکدا این نکته خاطر نشان‌ می‌شود اتخاذ این قبیل تصمیمات تک بعدی و انحصار گونه‌ می‌تواند باعث ایجاد اخلال در فرایند توزیع و افزایش نهایی قیمت مصرف کننده و ایجاد چرخه غیر قانونی توزیع شود